Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Zpověď starého kocoura

19. 05. 2023 14:34:54
Dřív než vám povyprávím dnešní příběh, položím vám jednu záludnou otázku. Máte rádi kočky? Jasně, chlapi, to já taky, ale tak jsem to nemyslel, měl jsem na mysli chlupaté drápkaté předoucí kočky čtyřnohé.

Pokud ano a pokud byste se dokonce chtěli s nějakou takovou krásnou roztomilou oddanou svébytnou a třeba někdy i maličko zlobivou potvůrkou podělit o svůj domov a dát ji své srdce, přijďte se podívat na umísťovací výstavu útulkových koček. Kdy a kam? No, to je jednoduché, v sobotu 27. května do Löwitova mlýna na adresu Praha 8, U Českých Loděnic 40, mezi 11. a 17. hodinou.

Budete si moci vybrat zhruba ze třiceti nádherných koček a kocourů z útulků Spolek na ochranu zvířat Dobříšsko, Chlupáči v nouzi. a Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi. Jako malý závdavek vám teď ukážu pár jejich obrázků, které mi poslala paní Dana Javůrková, která celou akci pořádá.

Roční očkovaná kastrovaná Aida od Sedlčan.

Osmiměsíční očkovaná kastrovaná Amálka z osady u Mníšku pod Brdy.

Roční očkovaný kastrovaný Honzík.

Osmiměsíční očkovaná kastrovaná Lenka od kovošrotu v obci Tišice.

Roční očkovaná kastrovaná Leonka z Berouna.

Osmiměsíční očkovaný kastrovaný Lukášek z krabice u supermarketu, ve které byl s Matouškem.

Tříletá očkovaná kastrovaná Madlenka ze sídliště.

Osmiměsíční očkovaná kastrovaná Malenka od Berouna.

Osmiměsíční očkovaný kastrovaný Matoušek z krabice u supermarketu, ve které byl s Lukáškem.

Jeden a půl roční očkovaný kastrovaný Maxim od Sedlčan.

Šestiletá očkovaná kastrovaná Petra od kovošrotu v obci Tišice.

Jeden a půl letá očkovaná kastrovaná Romy od Sedlčan.

Osmiměsíční očkovaná kastrovaná Šárka z pražského sídliště.

A teď už konečně onen slibovaný příběh nebo spíš možná takové malé kocouří svěřování. Když jsem tenhle článek chystal, přemýšlel jsem, jaké povídání sem tentokrát dát, vyšel jsem před dům a rozhlížel se kolem sebe v houstnoucím večerním šeru. Najednou jsem před sebou zahlédl kmitnout se šedobílý stín, nějaká kočka ze sousedství rychle přeběhla ulici a zmizela v nedalekém křoví. Zalil mě takový zvláštní pocit - vědomí sounáležitosti s tímto živočišným druhem a zranitelnosti jeho příslušníků v nehostinném lidském světě, plném nebezpečí. Ano, hodně lidí má kočky rádo, stará se o ně a nedá na ně dopustit, ale celkově je dnešní moderní svět pro ně nebezpečný. Auta, proti nimž je nechrání žádná pradávno vybudovaná genetická obrana, zlí lidé, kteří si na nich dokážou vylévat vztek, útoční psi s nezvládnutou výchovou a mnohé další.

Kočky mě provázejí celý život od útlého dětství a s nadsázkou rád tvrdívám, že se postupně přeměňuji v kocoura. Už dávno celkem dobře rozumím jejich vyjadřovaní, tedy nejen tomu hlasovému, ale i řeči těla a umím i dost solidně mňoukat nebo příst. A zcela otevřeně bez nadsázky říkám, že vidím-li na ulici někde nějakou kočku, jsem sice potěšený její přítomností, ale zároveň mě polije závan strachu. Nestane se jí něco? Nevběhne pod projíždějící auto? Má svůj domov, kde se o ni někdo postará a dá jí najíst? Ošetří ji, pokud se zraní nebo onemocní? Pomazlí se s ní, pohraje a dá jí zvou živočišnou přítomnost?

Vidíte, možná vám to přijde jako hloupé a zbytečné otázky, které by se daly nazývat zveličeným strachem. Ale už jsem toho v souvislosti s kočkami viděl a zažil opravdu hodně a ne vždy to bylo pro ně ideální. Nechci zde trápit kočkaře srdcaře žádnými otřesnými případy, nastíním jen pár zážitků.

Když jsem byl malý kluk, snad ještě ani nechodil do školy, nepotřeboval jsem žádnou zdravovýchovu nebo tvrzení, že děti nocí vrána či čáp. V malém zahradním domku na dece na starém gauči se před mýma dětskýma očima zničehonic odehrál porod. Kočičí porod. Klasická venkovská mourovatá kočka vrhla tři malá koťátka a já jen zíral. Nejen na to, jak se celé věc odehrává, ale též na následnou několikaměsíční kočičí mateřskou péči o mladé. Ideální? Kdepak, ta kočka měla kliku jen napůl, byla už dost stará, vrh byl předčasný a ze tří koťat přežila pouze dvě. Třetí jsem obrečel.

V průběhu let jsem měl tu čest být komorníkem řady koček, které jsme si pořídili nejprve ještě s rodiči a poté s manželkou a s dcerami. Některé byly útulkové či darované, pár dokonce papírových. Všem jsme se snažili naplnit život láskou a péčí, a snad se nám to i podařilo, avšak až na ty dvě současné všechny nakonec odběhly přes duhový most do kočičího nebe. Kdo kdy měl takového tvora a měl ho opravdu rád, dobře ví, jaké tyto odchody jsou a jak zabolí. Zvlášť, když se člověk musí rozhodnout, kdy je ten pravý čas a položí si otázku, zda má to zvíře ještě nějakou radost ze života nebo jestli se ve svém stavu už jenom trápí. Takový je už život, smrt je jeho součástí a je třeba věřit, že nějaké to kočičí nebíčko opravdu existuje.

A ještě příklad do třetice. V rámci svých kočičích aktivit občas navštěvuji útulky nebo domácí depozita, kde se lidé o své svěřence nalezence starají tak, že člověk až zírá. A na co zírá, co tam vidí? Koloběh koček, tedy kočkoběh, zpravidla spočívající v příchodu takového zvířete, péče o něj a nakonec umístění, aby mohlo přijít další. Ale to není zdaleka všechno, kromě těchto střídajících se tvorů má každá útulkářka pár svých vlastních. Jakých? Milovaných, ale neumístitelných. Buď přestárlých nebo nemocných, po lidsku by se řeklo postižených. Nechci zde drásat vaše nervy a jmenovat, co vše jsem viděl, ale vždy to mělo společného jmenovatele. Zvíře, které dokázalo navzdory svému hendikepu spokojeně žít a být svým způsobem šťastné. Zvířata mají proti nám lidem jednu výhodu, svoje postižení si neuvědomují, a pokud je nic nebolí, tak je to netrápí.

Možná si o mě řeknete, že jsem blázen, když o sobě tvrdím, že postupně metamorfuji v kocoura nebo si pomyslíte, že jsem outlocita, když při pohledu na přeběhnuvší kočičí stín pocítím závan obavy o to zvíře. Ale pokud to máte aspoň trochu podobně, jste lidé s kočičí komůrkou ve svém srdci a já jsem vám za to vděčný. Tak jestli se vám to hodí, stavte se na té umísťovací výstavě, ve společnosti koček a kočkomilů budete mezi svými.

Poznámky:

Fotografie jsou publikovány se souhlasem jejich autorky paní Dany Javůrkové.
Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Pražák | pátek 19.5.2023 14:34 | karma článku: 23.87 | přečteno: 612x

Další články blogera

Jan Pražák

Jana a Charlie

Našli se, dali se dohromady a nějaký čas byli spolu šťastní. Potom ji on zničehonic opustil, ona to obrečela, ale přesto na něj ráda vzpomíná a přeje mu spokojený život. Banální příběh dvou lidí? Ale kdepak, nechte se překvapit.

29.5.2023 v 14:34 | Karma článku: 16.07 | Přečteno: 367 | Diskuse

Jan Pražák

Jak jsem polil pivem vlastní manželku

Vy nejezdíte na neoficiální srazy blogerů? Tak to teda děláte obrovskou chybu, neb krom řady hodnotných kulturních zážitků z nejrůznějších malebných koutů naší vlasti byste si tam mohli užít i spoustu legrace s bezvadnými lidmi.

26.5.2023 v 14:34 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 542 | Diskuse

Jan Pražák

Ruka na ňadru

Bedřich: Zamyšleně jsem si tu fotku v mobilu prohlížel. Byl na ní jen detail mé ruky uvolněně spočívající na jejím ňadru. Nikdo z náhodných pozorovatelů by nepoznal, o koho vlastně jde, komu ty dvě části těla patří.

23.5.2023 v 14:34 | Karma článku: 25.35 | Přečteno: 755 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Tomáš Vodvářka

Fiesta v Aviles

Většina lidí asi zná ten název. Fiesta. Ve Španělsku je to označení svátku. Také první román slavného Ernsta Hemingwaye. Byl jsem tam a viděl. A přidávám pár fotek s vědomím, že nemohou obsáhnout ducha té slávy.

29.5.2023 v 17:09 | Karma článku: 11.51 | Přečteno: 128 | Diskuse

Jan Pražák

Jana a Charlie

Našli se, dali se dohromady a nějaký čas byli spolu šťastní. Potom ji on zničehonic opustil, ona to obrečela, ale přesto na něj ráda vzpomíná a přeje mu spokojený život. Banální příběh dvou lidí? Ale kdepak, nechte se překvapit.

29.5.2023 v 14:34 | Karma článku: 16.07 | Přečteno: 367 | Diskuse

Jaromír Šiša

Orlické hory. Louky, řeka, zámky, a tak různě ostatní pozoruhodnosti.

Horám vládnou louky a pastviny. Ty naše jsou na to jak dělaný. Na pastvinách se pase a louky se kosí do foroty na seno, protože v zimě se pase blbě. Turisté mají širší záběr a jejich oči se pasou od jara do podzimu

29.5.2023 v 10:14 | Karma článku: 33.54 | Přečteno: 506 | Diskuse

Martina Mičková

Už vím, proč je v Brně poledne v 11 hodin

Netradiční návštěva Brna od zkoušení módních doplňků, přes poslech brněnských pověstí až po návštěvu v minulosti přísně utajovaného atomového krytu.

28.5.2023 v 20:49 | Karma článku: 11.83 | Přečteno: 289 |

Veronika Foglová

Kaštanové hrátky

Na svých cestách teď všude potkávám kaštanové lampionky. Zatím jsem se nedostala k jejich vyfocení, ale snad na to také ještě dojde.

28.5.2023 v 15:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse
VIP
Počet článků 2019 Celková karma 29.41 Průměrná čtenost 1265


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...