Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Nemůžete si toho debila zklidnit, člověče?!?

4. 02. 2023 7:07:07
„Proč se tak mračíš, má krásná dámo, když víš, že úsměv na tváři ti sluší daleko víc?“ Neodpustil jsem si vůči Marušce menší provokaci hned poté, co nám v cukrárně servírka donesla tureckou kávu s větrníkem.

Nezabralo to. Maruška se tentokrát ani neuchetla a ani mi naoko nevynadala za pokus o kompliment. Místo toho mi odpověděla vážným tónem: „Honzo, promiň, jestli jsem dneska protivná, ale na něco jsem si vzpomněla. Kdybys ty sám viděl to, co jsem včera viděla já, taky by ti nebylo do smíchu. A jestli chceš pro jednu starou tlustou ženskou něco udělat, tak jí dovol, aby ti o tom vyprávěla, třeba se jí trochu uleví.“

„Jestli myslíš tu milou plnoštíhlou zralou paní, co sedí naproti mně, Maruško, tak ta ať klidně spustí, budu rád,“ zkusil jsem to tentokrát povzbudivým tónem. Maruška se sotva znatelně usmála očima a dala se do vyprávění.

***

Honzo, včera jsem jela z Anděla metrem a přisedla jsem si na trojsedačku k tátovi s dcerou. Jemu mohlo být něco přes čtyřicet, jí tak patnáct a byli si hodně podobní, jen ona měla vepsané ve tváři nějaké mentální postižení. Víš, v tomhle se nevyznám, ale bylo to na ni poznat a taky se podle toho chovala. On se ji snažil zabavit hovorem, usmíval se na ni a povídal třeba: „Terezko, teď zrovna jedeme pod Vltavou a nad námi plavou labutě.“ Na to ona odpověděla: „Labutě, labutě, LABUTĚĚĚ...“ Několikrát to slovo zopakovala, napřed úplně potichu, pak čím dál víc nahlas a naposled ho jakoby vyzpívala z plných plic na celý vagón. A přitom vlnila dlaněmi ve vzduchu, jakoby se ty labutě houpaly na hladině. Načež táta ji pohladil po rukou, zlehka je přidržel a řekl: „Terezko, potichoučku, ať je nevyrušíš.“ Ona na chvilku zmlkla a rozhlédla se kolem sebe prázdným nechápavým pohledem.

Na příští stanici na Karláku si na protější čerstvě uvolněnou trojsedačku sedla ježibaba. Honzo, promiň, že té osobě tak říkám, ale ona se tak vážně chovala. Už když si sedala, tak jí z očí lítaly blesky a škaredila se jako sto čertů. Na místo u okýnka si položila rozměrnou tašku a sama sebe umístila vedle ní na místo do uličky. Když se tam k ní chtěli poskládat nějací staří manželé, tak ne aby tu tašku dala pryč, mohla si sednout jen ta paní na místo naproti ní, ale pán musel zůstat stát. Já po ní jen loupla očima, gestem jsem naznačila, aby si tu tašku dala na zem, ale ona se odvrátila na druhou stranu, jakoby nic neviděla.

„Terezko, to je jezevčík, podívej, jak vesele vrtí ocasem,“ odpověděl táta své dceři poté, co si všimla psa u vedlejších dveří a pronesla tázavé: „hafík?“

„Jezevčík, jezevčíček, jezevčíčíček, haf, haf, HÁÁÁF...“ Zahrála si opět Terezka se slovíčky, a stejně jako minule skončila u ne zrovna melodického zpěvu z plných plic. Táta jí zase zlehka a vysloveně něžně uklidnil, ale nebylo nic platné, oba si za to vysloužili jedovatý úšklebek od ježibaby.

Během další jízdy následovali po labutích a jezevčíkovi sloni, respektive SLONÍÍÍ, které Terezka viděla na bundě nějakého kluka, jenž prošel okolo nás a které ježibaba okomentovala zasyčením: „Ticho, sakra!“

Jenomže potom, Honzo, pak se Terezka zčistajasna tiše zeptala: „Tatínku, jedeme za maminkou?“

Tatínkovi se kmitl ve tváři stín smutku a odpověděl: „Ale kdepak, zlato, maminka je už dávno v nebíčku, jedeme za tetou Jitkou na Palmovku. Ona má doma rybičky v akváriu, na které se tak ráda díváš.“ Zmínka o rybičkách však nedokázala odvést Terezčinu pozornost, ona se rozkřičela, až jí začal přeskakovat hlas a dožadovala se, že chce za maminkou.

„Nemůžete si toho debila zklidnit, člověče?!? Dyť se mi tady z toho jejího řvaní rozskočí hlava!!!“

Honzo, asi ti nemusím říkat, kdo tohle vypustil z úst a asi si domyslíš, že to zařval tak, až se ve vagónu zatřásly okenní tabulky. Ty mě znáš a víš, co dokážu, když mě někdo pořádně naštve. V první chvíli jsem tu ježibabu chtěla popadnout za flígr a na další stanici rovnou vyhodit, ale udržela jsem se. Respektive zabrzdil mě omluvně prosebný pohled taťky, který teď držel Terezku za obě ruce a něco jí šeptal do ucha. Tak jsem se k ježibabě jen natočila a pěkně zostra jí polohlasně vmetla přímo do tváře: „No nevím, kdo tady dělá větší kravál, měla byste se stydět, copak nevidíte, že je postižená?“ Ježibaba jen trhla hlavou a zavrčela něco ve smyslu, že se se mnou nehodlá bavit.

Pak mě něco napadlo a já to udělala. Teda riskla. Všimla jsem si, že na druhé straně vagónu se uvolnilo několik míst, tak jsem významně mrkla na taťku, usmála se na Terezku, vzala ji za ruku a řekla: „Terezko, pojď se mnou, já ti něco dám, a tatínka vezmi s sebou.“ Kupodivu mi to vyšlo, Terezka se nechala v klidu odvést, já ji držela za jednu ruku vpředu, taťka za druhou vzadu, až jsme došli k těm volným místům. Tam jsme se usadili a ta holka, Honzo, představ si, že ta holka na mě upřela svůj pohled. V tu chvíli vůbec nebyl prázdný jako prve, naopak jsem s něj vyčetla očekávání a naději, a navíc takovou sotva znatelnou zvláštní až nezemskou sílu, kterou lidé normálně v očích nemívají.

No nic, abych to neprotahovala, já sáhla do kabelky a vytáhla z pytlíku tři tvarohové buchty, které jsem si předtím koupila v pekařství. Jednu jsem dala do ruky Terezce, druhou taťkovi a do třetí jsem se zakousla sama. Já vím, že v metru se nic konzumovat nesmí, ale holčina v klidu začala jíst, trochu přitom pomlaskávala a s plnými ústy mi několikrát za sebou poděkovala. Její taťka se na mě díval vděčnýma očima, a pak, když jsme dojeli na Palmovku, vzal ji za ruku, že jako vystoupí. Rozloučili jsme se a já na závěr už slyšela jen Terezčino: „Na shledanou, na shledanou, NA SHLEDANOUUU“ ve stejně stoupající hlasové kadenci jako předtím u labutí, jezevčíka a slonů.

Honzo, já osaměla a tam v tom metru na té sedačce mi najednou začalo být smutno. Smutno z osudu mentálně postižené dívky, které zemřela maminka a z osudu jejího ovdovělého tatínka. Smutno z ježibaby, která vidí jen sama sebe a bezhlavě rozdává rány ostatním. Na jedné straně jsem za toho tátu cítila hrdost, jak se o svou dceru dokáže s láskou starat, ale na druhou stranu mě jímal vztek nad tou ženskou. Hned jak jsme sem dneska přišli, tak jsem si všimla támhleté bundy na věšáku, která má na sobě úplně stejné slony, jako měla včera ta v metru. Všechno se mi v tu ránu vybavilo znovu a já to ze sebe musela dostat, odpust.

***

Maruška zmlkla a já chvíli tiše zíral do její měkké buclaté tváře s hlubokýma hnědýma očima. Zlehoučka jsem ji pohladil po ruce a poděkoval za její slova a za to, že mi dopřává cti být mojí kamarádkou.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Pražák | sobota 4.2.2023 7:07 | karma článku: 44.42 | přečteno: 7259x

Další články blogera

Jan Pražák

Jana a Charlie

Našli se, dali se dohromady a nějaký čas byli spolu šťastní. Potom ji on zničehonic opustil, ona to obrečela, ale přesto na něj ráda vzpomíná a přeje mu spokojený život. Banální příběh dvou lidí? Ale kdepak, nechte se překvapit.

29.5.2023 v 14:34 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 375 | Diskuse

Jan Pražák

Jak jsem polil pivem vlastní manželku

Vy nejezdíte na neoficiální srazy blogerů? Tak to teda děláte obrovskou chybu, neb krom řady hodnotných kulturních zážitků z nejrůznějších malebných koutů naší vlasti byste si tam mohli užít i spoustu legrace s bezvadnými lidmi.

26.5.2023 v 14:34 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 542 | Diskuse

Jan Pražák

Ruka na ňadru

Bedřich: Zamyšleně jsem si tu fotku v mobilu prohlížel. Byl na ní jen detail mé ruky uvolněně spočívající na jejím ňadru. Nikdo z náhodných pozorovatelů by nepoznal, o koho vlastně jde, komu ty dvě části těla patří.

23.5.2023 v 14:34 | Karma článku: 25.35 | Přečteno: 756 | Diskuse

Jan Pražák

Zpověď starého kocoura

Dřív než vám povyprávím dnešní příběh, položím vám jednu záludnou otázku. Máte rádi kočky? Jasně, chlapi, to já taky, ale tak jsem to nemyslel, měl jsem na mysli chlupaté drápkaté předoucí kočky čtyřnohé.

19.5.2023 v 14:34 | Karma článku: 23.87 | Přečteno: 612 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zdeňka Ortová

Autorka erotické literatury se nestydí

Jsem toho názoru, že autorka erotické literatury se nemusí nijak ospravedlňovat za to, o čem píše. Mužský autor to taky nedělá. A nedělají to ani autoři detektivek a kuchařských knih.

29.5.2023 v 15:47 | Karma článku: 15.95 | Přečteno: 248 | Diskuse

Jiří Herblich

Téma štěstí, která není štěstím, ale poznáním štěstí

Kdo buduje štěstí tady na zemi, tomu se ho nebude dostávat tam odkud přišel, proto si štěstí važte a neplýtvejte jím, protože je to esence života.

29.5.2023 v 13:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Alice Barešová

Harmonikář

„Život je jako divadelní hra: nezáleží na tom, jak dlouhé představení bylo, ale jak dobře se zahrálo.“ — Seneca

29.5.2023 v 11:06 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 123 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Cucflek (pojednání, hodící se k pučícímu jaru)

Každý se s ním někdy setkal. Nebo skoro každý, abych byla objektivní. Možná jsou mezi námi tací, co ho nikdy nevlastnili a ani nevyrobili, a těch je mi líto.

29.5.2023 v 9:54 | Karma článku: 25.77 | Přečteno: 452 | Diskuse

Blog Info

Začíná finále Blogera roku 2022. Dejte hlas svým favoritům a hrajte o ceny!

Nominační kolo je za námi a jako každý rok přichází ta nejdůležitější část ankety. Kdo z třicítky blogerek a blogerů uspěje v trojici kategorií? Hlasujte pro své favority a získejte ceny od partnera soutěže, vydavatelství HOST

29.5.2023 v 9:17 | Karma článku: 9.79 | Přečteno: 1234 | Diskuse
VIP
Počet článků 2019 Celková karma 29.41 Průměrná čtenost 1265


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...