Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. listopadu 2022 René

Kavárenský povaleč

21. 11. 2022 14:34:54
Chtěli byste být kavárenským povalečem a celé dny jen tak líně vysedávat v teple nad voňavým nápojem? Dříve než necháme Alberta, aby nám vyprávěl svůj příběh, podívejme se na reportáž z umísťovací výstavy.

Uplynulou sobotu proběhla v botanické zahradě v Praze Na Slupi umísťovací výstava útulkových koček (pozvánka). Nevím, čím to je, možná podivnou dnešní dobou, snad člověčí touhou nebýt na všechno tak sám, ale musím se přiznat, že takový zájem přijmout do rodiny čtyřnohého chlupáče jsem fakt nečekal. Před vchodem se ještě dlouho po zahájení tvořila velká fronta, uvnitř bylo narváno k prasknutí a celková účast se přiblížila tisícovce.

Zaplať pánbůh za to a díky všem lidem se zlatým kočičím srdcem. Dlužno říct, že natolik úspěšnou výstavu jsem ještě nezažil, nové domovy na ní nalezlo 47 ze 48 koček a kocourů. Nakonec zbyl jenom tříletý kocourek Ládík a já pevně věřím, že i on se brzy dočká. Přitom je však potřeba říct, že útulkářky jsou zkušené dámy a jakmile se jim někdo nezdá, tak mu tu číču prostě nedají, i kdyby se snad na uši stavěl. Nabízím postřeh, se kterým se mi svěřila paní Jana:

„Ráda bych, aby se konečně umístil, ale té ženské jsem ho fakt svěřit nemohla. Tvrdila, že ho chce na chatu, a když jsem řekla, že zrovna tenhle kluk by se venku ztratil, dušovala se, že ho bude mít jen uvnitř. Na chatě uvnitř, rozumíte? To nedává smysl, tyhle lidi znám. Já se s tím kocourkem piplala od narození, vstávala k němu a krmila kapátkem, tak nemůžu dopustit, aby se jí tam zaběhl a ona odjela domů bez něj.“

Nu a teď už několik fotek těch šťastných, kteří nalezli domovy v nových rodinách.

***

Claudie jede domů, aby své nové mamince nahradila patnáctiletou kočku, která odešla za duhový most.

Pan Mrkvička se stěhuje k mladému páru z Ukrajiny.

Hermionce už nikdy nebude scházet láska, za to se s vámi o cokoli vsadím.

Flíček nalezl své nové rodiče.

Klárka bude první kočičkou maminky s dcerkou.

Kryštof nalezl nový domov u zkušené paní kočkařky.

A nyní už slíbený příběh, ale nenechte se zmást, však on ani takový kavárenský povaleč to nemusí mít v životě zrovna nejrůžovější.

***

První dva roky jsem prožil jako toulavý bezprizorní kocour. Kdo nic takového nepoznal na vlastní kůži, nikdy nepochopí. Když bylo teplo, tak se to ještě jakžtakž dalo přežít, ale jakmile přišel sníh a udeřil mráz, nastal boj o holé přežití. Nejenom hlad a zimu jsem měl za souputníky životem, ale též strach z predátorů, ať už v podobě psů nebo zlých lidí. Toulavá kočka je snadným cílem kohokoli, kdo si chce na někom vybít zlost. K tomu všemu navíc neustálé neodbytné nutkání, které mě hnalo do tvrdých soubojů s ostatními kocoury v pudové vidině zachování kočičího rodu.

Uprostřed třetí zimy svého života jsem živořil na dvoře činžovního domu a už jsem ani neměl sílu vydávat se průjezdem ven na ulici, kde byla o maličký fous větší naděje získat něco k snědku. Byla mi zima, měl jsem neuvěřitelný hlad a byl jsem zraněný. Večer klesla teplota hluboko pod nulu, já zalezl mezi popelnice a věděl, že tohle už je konec.

Vlastně ani nevím, jestli jsem usnul nebo omdlel, ale když jsem se probral, bylo najednou všechno úplně jiné. Ležel jsem na měkkém polštářku na koberci u topení, které okolo sebe šířilo vlny příjemného tepla. Poblíž stála lampa, která tlumeně ozařovala místnost s několika malými stolky se židličkami. Hned vedle mě byla miska s čistou vodou a vedle ní ještě jedna, ze které příjemně voněly granule.

„Tak to už jsem určitě za duhovým mostem, tady je to moc krásné,“ táhlo mi myslí. Chtěl jsem vstát, napít se a najíst, ale jakmile jsem se pohnul, ucítil jsem prudkou bolest, ozvalo se mé zranění. Došlo mi, že tohle duhový most asi nebude, cítil jsem se zmatený a dostal strach, abych se neocitnul zase tam venku v mraze. Musel jsem se roztřást, protože najednou jsem uslyšel slova staré lidské ženy, ani jsem si nevšiml, že přichází: „Neboj se, kocourku. Já si tě dám do pořádku, u mě ti bude dobře, budeš mi dělat společníka v mé kavárně.“ Rozuměl jsem jen polovině toho, co říká, ale šestý zvířecí smysl, který lidi nemají, mě ujistil, že odteďka mě čeká úplně jiný život.

Následovalo zvláštní období, v němž jsem pochopil, že nepříjemné úkony u veterináře jsou nezbytné k tomu, abych se zbavil všech nemocí a zranění. Ta stará žena mi dala poznat, že lidé nejsou jen zlí a nechala mě ochutnat, co je to lidská láska a hřejivé náručí. Nějaký čas mi trvalo, než jsem dokázal pochopit, že ty malé stolky s židličkami v její místnosti slouží k odpočinku lidským návštěvníkům, kteří si tam k ní přijdou posedět a pobýt spolu.

S příchodem jara jsem se už cítil zcela zdráv a v plné síle, ale z neznámého důvodu mě definitivně přešlo ono neodbytné nutkání, které mě dřív hnalo do soubojů o samičky. Místo, ve kterém jsem bydlel, se jmenovalo podle té ženy a podle mě Kavárna u Míši a černého kocoura, a já pochopil, že mou povinností je starat se o hosty. Naučil jsem se číst lidské povahy a na první pohled poznat, kdo je dobrý, kdo má rád lidi a zvířata, a kdo nikoli. Dle svého zjištění jsem se k takovým lisem choval, otíral se jim o nohy, nechal se drbat a hladit, někomu dokonce vyskočil na klín, tam se stočil do klubíčka a usnul. Jiného jsem naopak z kavárny doslova vysyčel a vyprskal. S Míšou mi bylo dobře, ven mě to ani moc netáhlo, leda tak se na chvilku proběhnout do dvora, když si tam ona šla sednout a odpočinout.

Vypozoroval jsem, že lidé jsou pároví tvorové, dnes a denně vídám zamilované dvojice, jak spolu vrkávají u kavárenských stolků. Napadla mě otázka, proč je Míša sama a začalo mi ležet v hlavě, z jakého důvodu si i ona nenajde nějakého partnera. Jednoho pozdního večera, když jsme už měli zavřeno, jsem se na ni dlouze zahleděl a ona pochopila, nač se jí němě ptám. Vzala si mě na klín a pravila: „Víš, Alberte, já už jsem stará a tohle mám za sebou. Také jsem jednoho měla, byl to nejlepší mužský pod sluncem, prožila jsem s ním spoustu krásných let a žádný jiný by mi ho nenahradil. Nedlouho před tím, než jsem si tě vzala k sobě, odešel tam, odkud už není návratu. Vím, jsem si jistá, že mi tě poslal, a když jsi se mnou ty, mám pocit, jakoby i on mi byl nablízku.“

Poznámky:

  • Fotografie nezletilých osob jsou publikovány se souhlasem jejich rodičů.
  • Fotografie koček a kocourů jsou publikovány bez souhlasu vyobrazených čtyřnožců.
  • Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce
Autor: Jan Pražák | pondělí 21.11.2022 14:34 | karma článku: 24.64 | přečteno: 894x

Další články blogera

Jan Pražák

Jak získat srdce zralé dámy

„Mami, mohla bys mi zítra po obědě pohlídat Milušku a vyzvednout Pavlíka ze školky, prosím, prosím? Mně rozbolel zub, tak jsem volala doktorce, prý mám kliku, uvolnilo se jí místo a potřebuju tam být zítra před jednou.“

27.11.2022 v 7:07 | Karma článku: 33.05 | Přečteno: 2150 | Diskuse

Jan Pražák

Postižené dítě

„Proboha, proč si chceš k sobě vzít postižené dítě? Notabene ve svém věku?“ Zeptal se mě Milan, když jsem ho po zhruba půlročním vztahu obeznámila se svým plánem přijmout do péče čtyřletou mentálně retardovanou holčičku z ústavu.

24.11.2022 v 14:34 | Karma článku: 39.09 | Přečteno: 4279 | Diskuse

Jan Pražák

Kdybys cvičila, nebyla bys tak tlustá!

„Honzo, myslíš to vážně, nebo mi věšíš bulíky na nos jen proto, abys mě potěšil?“ Zareagovala Maruška tentokrát nezvykle podrážděně na můj obvyklý obdivný kompliment, jak jí to náramně sluší.

18.11.2022 v 14:34 | Karma článku: 36.64 | Přečteno: 6013 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Jan Tichý(Bnj)

Lojová koule – koňadry

Fotopast vydala své poklady. Návnada v podobě lojové koule přilákala různé ptáčky. Koule je bez plastového obalu, umístěná v drátěné klícce, která je zavěšená mezi dvěma větvemi.

28.11.2022 v 8:36 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 179 | Diskuse

Martina Pazourová

S motýlem na zádech aneb Vítejte v karibském ráji

Podzim- období plískanic a nevlídného počasí svádí spíše k posezení u teplého čaje a knihy, já bych vás ale přesto moc ráda pozvala na jedno kouzelné místo v centru Brna, které se stalo rájem nejen pro mnoho druhů vzácných

28.11.2022 v 7:33 | Karma článku: 5.87 | Přečteno: 105 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Když Santa osiřel

V Karlových Varech se rozhodli rozsvítit letošní vánoční strom až v neděli 27. listopadu v šest hodin večer. My jsme navštívili se ženou tamní lázeňské centrum ještě předtím, za denního světla.

27.11.2022 v 21:56 | Karma článku: 9.01 | Přečteno: 174 | Diskuse

Veronika Foglová

Mariánská skála a výklenková kaplička u Mladkova

Protože jsem v poslední době psala články převážně z letošního roku, rozhodla jsem se, že se dnes vrátím trochu nazpět do minulosti.

27.11.2022 v 15:16 | Karma článku: 12.96 | Přečteno: 173 | Diskuse

Jaromír Šiša

Do Jeseníků dolů a nahoru od rozhledny k rozhledně.

Když se chce člověk rozletět pohledem do krajiny, musí na rozhlednu, to dá rozum. A tak po vodopádech přidávám rozhledny, tedy přesně jen dvě, mně stačí i vyvýšená místa, pač na rozhlednách nejsou výtahy a na schody jsem línej..

24.11.2022 v 8:15 | Karma článku: 37.66 | Přečteno: 1048 | Diskuse
VIP
Počet článků 1959 Celková karma 30.21 Průměrná čtenost 1250


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...