Vyhozený kocourek

16. 09. 2019 21:06:40
Příběh kocourka Filíska měl hodně smutný začátek, nadějné pokračování a nyní zůstává s otevřeným koncem. Než se však k němu dostaneme, podívejme se na krátkou reportáž z umísťovací výstavy, která se uskutečnila v neděli v Kyjích.

Napřed na rozjezd několik žánrových obrázků.

V očích každé útulkové kočky se zračí touha...

... dostat se ven z klece a nalézt svůj nový domov.

A že jich je tam opravdu hodně, schválně je zkuste spočítat.

Možná je to trochu s podivem, ale na kočičích výstavách se občas objeví i pár psů, kteří hledají své nové páníčky.

A jen tak mimochodem, abych to trochu odlehčil, víte, jak se pozná správná útulkářka?

No přece podle častých nevinně zanechaných stop od svých svěřenců.

***

Teď v polovině září praskají útulky ve švech, jsou plné bezprizorních letních koťat a také tvorů, se kterými se někteří lidé pobavili o dovolené na chatách a chalupách, a pak je prostě a jednoduše opustili.

Přesto se na umísťovací výstavě vytvořilo několik pevných lidskokočičích přátelství, jmenujme alespoň některé z nich..

Irena a Bořík

Radka a její dcera s Helčou

Adámek bude mít doma též dvě lidské opatrovatelky

Andrea s rodinkou se ujímá Emilky

Výstavy se zúčastnili kočičáči z těchto útulků: Spolek na ochranu zvířat Dobříšsko, azyl Tylda, Srdeční záležitosti, dočasná péče Hope.

***

A nyní už konečně slíbený příběh kocourka Filíska, který mi vyprávěla jedna z nejhodnějších útulkářek, paní Jana, která spolupracuje s dobříšským útulkem.

Od nějaké neznámé paní se dozvěděla, že na parkovišti supermarketu se pohybuje vyhublý kocourek. Zřejmě ho tam musel někdo vyhodit z auta, protože se za každou cenu snaží získat lidskou pozornost a jakmile někdo otevře dveře svého vozidla, pokouší se nastoupit, tedy proběhnout dovnitř v naději, že se dostane k těm svým. Jenomže lidé si ho nevšímají, odhánějí ho a někteří do něj dokonce nevybíravě kopou, aby se ho zbavili.

Paní Jana mu na zmíněné místo nosila jídlo a modlila se, aby ho na parkovišti nebo na přilehlé frekventované silnici nikdo nepřejel, než se jí ho podaří objevit. To se naštěstí stalo za pár dní. Kocourek se ukázal a velice ochotně se nechal odnést do Janina domácího depozita, kde hned dostal své nové jméno Filísek,

Jenomže hned po transportu domů se ukázalo, že to s Filískem nebude jednoduché, protože byl ve zbědovaném stavu. Byl zraněný na čumáčku, možná od náhodné kocouří potyčky, ale spíš to vypadalo na jeden z těch neurvalých lidských kopanců. Vyhublý, nastydlý a tak zaklíšťovaný, že ani nezbylo místo pro blechy, během dvou dnů mu těch klíšťat vytáhla paní Jana přes čtyřicet.

Filískovi se v domácím depozitu dostalo potřebné péče, krmení a mazlení, paní Jana ho několikrát vzala na veterínu, kde byl nejprve prohlédnut a ošetřen, a postupně vyléčen z nemocí, které si přinesl z ulice. Tedy z parkoviště, abych to nepopletl. Následná kastrace a očkování bylo samozřejmostí, ostatně jako u všech koček, kterým se dostane útulkové péče.

Zhruba dvouletý Filísek byl tedy zachráněn, zabydlel se doma v depozitu a mohl se tak začít chlubit svou milou kocouří povahou. Prostě mazel jako hrom, tvor, který miluje a zároveň vyžaduje co nejvíc lidské pozornosti, zřejmě potřebuje dohnat to, čeho se mu v minulosti nedostávalo.

Ale pojďme ve Filískově příběhu dál. Paní Jana by si ho ráda nechala, ale není to možné, protože tam venku čeká mnoho dalších koček, které potřebují, aby se o ně někdo postaral. Hledá tedy pro Filíska nový domov, lidi, kteří by ho přijali za člena rodiny a ujistili ho, že zdaleka ne každý dvounožec je zlý jako ti, kteří ho vyhodili.

A to je právě ten otevřený konec našeho příběhu. Filísek byl na nedělní výstavě v Kyjích, ale navzdory své kráse a podmanivosti neměl štěstí. Však se na něj podívejte.

Nicméně paní Jana pro něj hledá nový domov dál. A teď vám na ni něco prozradím, až ho najde, tak se jí při předávání Filíska do nové rodiny zalesknou oči slzami. Ona to tak zkrátka má, do každého svého svěřence se zamiluje, chtěla by si ho nechat, ale kvůli dalším potřebným nemůže.

Pokud byste věděli o někom, kdo potřebuje takového bezvadného parťáka, jakým je právě Filísek a kdo má kočky natolik rád, aby mu nepřipravil další zklamání, řekněte mu o něm a dejte mu kontakt na paní Janu: jana.hradil.ova@seznam.cz. Anebo, a teď mi promiňte, že už vás hned po týdnu zas lákám na další umísťovací výstavu, ho v sobotu 21. září pošlete do Libně. A přijďte samozřejmě také, Filísek se tam totiž zase objeví a ve společnosti mnoha dalších koček a kocourů s podobnými příběhy, jako je ten jeho, tam bude hledat hřejivou náruč svých nových lidských společníků.

Podaří se Filískův příběh uzavřít šťastným koncem?

Poznámky: Fotografie nezletilých osob jsou publikovány se souhlasem jejich rodičů. Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.

Autor: Jan Pražák | pondělí 16.9.2019 21:06 | karma článku: 25.95 | přečteno: 712x

Další články blogera

Jan Pražák

Já k tobě nechci, najdi si nějakou jinou

V článcích z umísťovacích výstav většinou píšu o kočkách a o útulkářkách. Dnes bych se chtěl trochu víc zaměřit na ty lidičky, kteří si tam pro nějakého toho čtyřnožce chodí, aby si ho odnesli domů a dali mu kus svého života.

21.10.2019 v 19:34 | Karma článku: 17.55 | Přečteno: 323 | Diskuse

Jan Pražák

Prostitutka a zákazník

Sabina si nedokázala Petra nikam zařadit. Nepatřil ani do skupiny rádoby alfa samců, kteří se napřed kasají, jací jsou v posteli mistři světa, ale když dojde na věc, většinou se na nic pořádně nezmůžou.

18.10.2019 v 21:41 | Karma článku: 27.86 | Přečteno: 1134 | Diskuse

Jan Pražák

Kudla pod krkem kvůli pár korunám

Ta holka měla fakt zlaté srdce. Pořád se snažila někomu pomáhat a největší radost jí dělalo, pokud ho mohla zachránit před jistou smrtí. Akorát byla dost naivní, až jednou kvůli své dobrotě sama potřebovala záchranáře.

16.10.2019 v 14:42 | Karma článku: 25.59 | Přečteno: 959 | Diskuse

Jan Pražák

Tyhlety zvířecí útulky nejsou vůbec k ničemu dobrý

„Voni se tam vo ty zvířata pořádně nestaraj, akorát je nechaj vykastrovat a pak se jich koukaj rychle zbavit. Dávaj je každýmu a vůbec je nezajímá, co s nima bude dál. Já bych útulky zrušil a ty zvířata nechal ve volný přírodě.“

12.10.2019 v 19:01 | Karma článku: 28.96 | Přečteno: 923 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Jan Pražák

Já k tobě nechci, najdi si nějakou jinou

V článcích z umísťovacích výstav většinou píšu o kočkách a o útulkářkách. Dnes bych se chtěl trochu víc zaměřit na ty lidičky, kteří si tam pro nějakého toho čtyřnožce chodí, aby si ho odnesli domů a dali mu kus svého života.

21.10.2019 v 19:34 | Karma článku: 17.55 | Přečteno: 323 | Diskuse

Zuzana Zajícová

I blondýna může být uprchlíkem

A stane se to dřív, než bys řekl švec. Ještě někdy v srpnu by mě ve snu nenapadlo, že zrovna já budu patřit mezi uprchlíky, a stačil jeden exces, jedna symbolická poslední kapka,

21.10.2019 v 10:30 | Karma článku: 29.40 | Přečteno: 885 | Diskuse

Veronika Foglová

Zvířátka z Orlických hor (6)

Prozatím naposledy Vás zvu na zvířátka z Orlických hor a děkuji za Vaši dosavadní přízeň. Dnes se podíváme do Sobkovic, k Orlické chatě nad Zemskou bránou, do Jamného nad Orlicí a Rokytnice v Orlických horách.

20.10.2019 v 22:36 | Karma článku: 8.60 | Přečteno: 120 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Podzimní zrcadlení v Máchově jezeře

Jelikož byl v sobotu 19. října 2019 příjemný podzimní den, vyjeli jsme asi hodinku cesty od nás k Máchovu jezeru. Mohu předeslat, že to byl vydařený výlet.

20.10.2019 v 18:01 | Karma článku: 16.20 | Přečteno: 320 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

... koule a detail ...

Koule? Jaká? Vševidoucí... A krása detailu... nebo detail krásy..., prohlédněte si fotky a usuďte sami. Detail je bezkonkurenční.

20.10.2019 v 5:00 | Karma článku: 14.27 | Přečteno: 347 | Diskuse
VIP
Počet článků 1582 Celková karma 26.34 Průměrná čtenost 1161


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.

Najdete na iDNES.cz