Vyhozený kocourek

16. 09. 2019 21:06:40
Příběh kocourka Filíska měl hodně smutný začátek, nadějné pokračování a nyní zůstává s otevřeným koncem. Než se však k němu dostaneme, podívejme se na krátkou reportáž z umísťovací výstavy, která se uskutečnila v neděli v Kyjích.

Napřed na rozjezd několik žánrových obrázků.

V očích každé útulkové kočky se zračí touha...

... dostat se ven z klece a nalézt svůj nový domov.

A že jich je tam opravdu hodně, schválně je zkuste spočítat.

Možná je to trochu s podivem, ale na kočičích výstavách se občas objeví i pár psů, kteří hledají své nové páníčky.

A jen tak mimochodem, abych to trochu odlehčil, víte, jak se pozná správná útulkářka?

No přece podle častých nevinně zanechaných stop od svých svěřenců.

***

Teď v polovině září praskají útulky ve švech, jsou plné bezprizorních letních koťat a také tvorů, se kterými se někteří lidé pobavili o dovolené na chatách a chalupách, a pak je prostě a jednoduše opustili.

Přesto se na umísťovací výstavě vytvořilo několik pevných lidskokočičích přátelství, jmenujme alespoň některé z nich..

Irena a Bořík

Radka a její dcera s Helčou

Adámek bude mít doma též dvě lidské opatrovatelky

Andrea s rodinkou se ujímá Emilky

Výstavy se zúčastnili kočičáči z těchto útulků: Spolek na ochranu zvířat Dobříšsko, azyl Tylda, Srdeční záležitosti, dočasná péče Hope.

***

A nyní už konečně slíbený příběh kocourka Filíska, který mi vyprávěla jedna z nejhodnějších útulkářek, paní Jana, která spolupracuje s dobříšským útulkem.

Od nějaké neznámé paní se dozvěděla, že na parkovišti supermarketu se pohybuje vyhublý kocourek. Zřejmě ho tam musel někdo vyhodit z auta, protože se za každou cenu snaží získat lidskou pozornost a jakmile někdo otevře dveře svého vozidla, pokouší se nastoupit, tedy proběhnout dovnitř v naději, že se dostane k těm svým. Jenomže lidé si ho nevšímají, odhánějí ho a někteří do něj dokonce nevybíravě kopou, aby se ho zbavili.

Paní Jana mu na zmíněné místo nosila jídlo a modlila se, aby ho na parkovišti nebo na přilehlé frekventované silnici nikdo nepřejel, než se jí ho podaří objevit. To se naštěstí stalo za pár dní. Kocourek se ukázal a velice ochotně se nechal odnést do Janina domácího depozita, kde hned dostal své nové jméno Filísek,

Jenomže hned po transportu domů se ukázalo, že to s Filískem nebude jednoduché, protože byl ve zbědovaném stavu. Byl zraněný na čumáčku, možná od náhodné kocouří potyčky, ale spíš to vypadalo na jeden z těch neurvalých lidských kopanců. Vyhublý, nastydlý a tak zaklíšťovaný, že ani nezbylo místo pro blechy, během dvou dnů mu těch klíšťat vytáhla paní Jana přes čtyřicet.

Filískovi se v domácím depozitu dostalo potřebné péče, krmení a mazlení, paní Jana ho několikrát vzala na veterínu, kde byl nejprve prohlédnut a ošetřen, a postupně vyléčen z nemocí, které si přinesl z ulice. Tedy z parkoviště, abych to nepopletl. Následná kastrace a očkování bylo samozřejmostí, ostatně jako u všech koček, kterým se dostane útulkové péče.

Zhruba dvouletý Filísek byl tedy zachráněn, zabydlel se doma v depozitu a mohl se tak začít chlubit svou milou kocouří povahou. Prostě mazel jako hrom, tvor, který miluje a zároveň vyžaduje co nejvíc lidské pozornosti, zřejmě potřebuje dohnat to, čeho se mu v minulosti nedostávalo.

Ale pojďme ve Filískově příběhu dál. Paní Jana by si ho ráda nechala, ale není to možné, protože tam venku čeká mnoho dalších koček, které potřebují, aby se o ně někdo postaral. Hledá tedy pro Filíska nový domov, lidi, kteří by ho přijali za člena rodiny a ujistili ho, že zdaleka ne každý dvounožec je zlý jako ti, kteří ho vyhodili.

A to je právě ten otevřený konec našeho příběhu. Filísek byl na nedělní výstavě v Kyjích, ale navzdory své kráse a podmanivosti neměl štěstí. Však se na něj podívejte.

Nicméně paní Jana pro něj hledá nový domov dál. A teď vám na ni něco prozradím, až ho najde, tak se jí při předávání Filíska do nové rodiny zalesknou oči slzami. Ona to tak zkrátka má, do každého svého svěřence se zamiluje, chtěla by si ho nechat, ale kvůli dalším potřebným nemůže.

Pokud byste věděli o někom, kdo potřebuje takového bezvadného parťáka, jakým je právě Filísek a kdo má kočky natolik rád, aby mu nepřipravil další zklamání, řekněte mu o něm a dejte mu kontakt na paní Janu: jana.hradil.ova@seznam.cz. Anebo, a teď mi promiňte, že už vás hned po týdnu zas lákám na další umísťovací výstavu, ho v sobotu 21. září pošlete do Libně. A přijďte samozřejmě také, Filísek se tam totiž zase objeví a ve společnosti mnoha dalších koček a kocourů s podobnými příběhy, jako je ten jeho, tam bude hledat hřejivou náruč svých nových lidských společníků.

Podaří se Filískův příběh uzavřít šťastným koncem?

Poznámky: Fotografie nezletilých osob jsou publikovány se souhlasem jejich rodičů. Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.

Autor: Jan Pražák | pondělí 16.9.2019 21:06 | karma článku: 26.08 | přečteno: 729x

Další články blogera

Jan Pražák

S tlustou nebo s hubenou?

Tedy pardon, tlustá je ošklivé označení, zvlášť když se jedná o ženu. Zeptám se tedy raději „s plnoštíhlou nebo se štíhlou?“ neb i ta hubená zní trochu pejorativně. A též záleží na tom, k jakým aktivitám se ona otázka vztahuje.

12.11.2019 v 14:40 | Karma článku: 25.27 | Přečteno: 655 | Diskuse

Jan Pražák

Proč se nesmím vrátit domů?

Na své rané kotětství si moc nepamatuji. Zůstala jenom zasutá vzpomínka na několik dní zimy, hladu a strachu poté, co moje maminka i se ségrou zčistajasna zmizely.

9.11.2019 v 18:33 | Karma článku: 29.53 | Přečteno: 968 | Diskuse

Jan Pražák

Dobří a špatní učitelé?

Těch dobrých je bezesporu většina, ale existují i nějací špatní? Jako naprostý laik v pedagogických sférách bych si dnes nic takového nedovolil tvrdit, avšak ve svých školních létech jsem měl zcela jasno.

6.11.2019 v 14:24 | Karma článku: 28.47 | Přečteno: 886 | Diskuse

Jan Pražák

Rodina je vždycky na prvním místě

„Mami, viď, že se teď nastěhuješ zpátky k nám? Tu svoji garsonku můžeš pronajmout, až se Lukášek narodí, budeš nám pomáhat a každá koruna navíc přijde vhod. Tak můžeme s tebou počítat, že jo?“

2.11.2019 v 21:00 | Karma článku: 31.83 | Přečteno: 1005 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Klára Tůmová

Toulky časem - ...a proč tam lezu poprvé až teď?

Když už se to "those were the best days of my life" zvládlo vypařit v němém úžasu, je na čase výlet okořenit trochou adrenalinu z něčeho dosud nepoznaného. (Cosi jako turistou v ne-rodném městě.)

11.11.2019 v 17:30 | Karma článku: 13.69 | Přečteno: 335 | Diskuse

Marek Trizuljak

Listopadůvka

Listopadový fotoblog. Světlo, barvy, mlhy, ranní mráz... Ale nic revolučního, protože říjnová socrevoluce přeci byla v říjnu a do listopadu se tahat nemá, jinak by v tom byl hroznej zmatek.

10.11.2019 v 22:46 | Karma článku: 21.19 | Přečteno: 265 | Diskuse

Veronika Foglová

Ze Zaječin na Zemskou bránu (1)

Od roku 2013 jezdím každoročně na Zemskou bránu...úchvatné místo s neopakovatelným geniem loci, kde zažijete pravou, nespoutanou divočinu, kterou si nelze nezamilovat.

10.11.2019 v 19:52 | Karma článku: 13.90 | Přečteno: 237 | Diskuse

Marcus Wang

Rozeznáte plast od masa?

Moderní technologie ve všech směrech konkurují tradičním hodnotám. Posuďte sami. Fotoreportáž z výstavy Eorfest, 2019, Praha.

10.11.2019 v 18:10 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 262 | Diskuse

Otakar Vagner

Martin, Martin, Martin... a ještě k tomu na Jiřáku!

Nejmilejší Martine dnes veselí chcem být, na tvou počest jísti a na tvou počest pít. Svou husu pro nás rozmnož a vínečka číš, jak večeře i drůbky v nás zmizí, uvidíš! Svatamartinský kánon "Na martinskou husu"

10.11.2019 v 9:00 | Karma článku: 8.81 | Přečteno: 193 | Diskuse
VIP
Počet článků 1589 Celková karma 27.52 Průměrná čtenost 1162


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.

Najdete na iDNES.cz