Řidiči, nedělej ostudu svému cechu!

20. 08. 2019 14:33:57
Borci za volanty vozidel MHD jsou mi sympatičtí. Bez ohledu na ucpané silnice a nepřízeň počasí převážejí dnem i nocí nás začasto nevrlé cestující. Tím víc mě zamrzí, když se setkám s černou ovcí z tohohle stádečka fajnových lidí.

Stalo se v neděli v poledne na příměstské lince z Poděbrad do Prahy na Černý Most. Ono vůbec tak nějak platívá, že víkendové spoje jsou nehorázně poddimenzované. Holt asi ten v kanclíku za stolem, co tyhlety spoje plánoval, moc nepřemýšlel. Nedošlo mu, že dávno je Praha celá dokola ověnčená řetězem výrobních hal a skladů s nepřetržitou pracovní dobou, odkud a kam se musí dopravit spousta pracantů. A rozhodl, že na téhle trase pro soboty a neděle jeden jediný spoj za každé dvě hodiny postačí.

Zhruba za prostředkem té strastiplné cesty, konkrétně na kraji Nehvizd pan řidič naposledy nechal nastoupit skupinku čekajících cestujících. Co nastoupit, narvat se do svého přeplněného spoje. Na další zastávce na náměstí už jen zkontroloval, jestli se náhodou někdo nechystá ven a... A zastávku k velkému údivu venku stojících lidiček bez bázně a hany projel bez přibrzdění, snad jakoby si jí ani nestačil všimnout. Nezastavil aby se jich tam aspoň pár nechal pokusit ještě vmáčknout. Nebo aby jim aspoň s lítosti ve tváři vysvětlil, že se tam opravdu, ale opravdu nevejdou. No, nic, jen poznámka na okraj, doufám, že se ty dvě zoufalé dámy s kufry nepotřebovaly dostat na letiště a že jim nefrnknul jejich aeroplán.

Nuž, jeďme dál okolo Jiren právě k těm výrobním a skladovým halám. Předem zde musím podotknout pro neznalé, že v příměstských linkách se nastupuje pouze předními dveřmi, zadní jsou určené jen pro vystupování. V zastávce u Jiren otevřel ten pán za volantem na moment jen zadní dveře a nechal opustit svůj bus několik lidí, kteří šli na šichtu. Zřejmě usoudil, že k uvolnění místa pro čekající nastoupení chtivé to nestačí a dveře přední, ty nastupovací opět neráčil otevřít. Proč taky, vždyť to byli jen nějací obyčejní dělňasové, tak jakýpak cavyky, no né?

Autobus se tedy opět rozjel a zatím nikdo ze šťastných cestujících ještě netušil, jaký majstrštych si jeho šofér nechal na jednu z posledních zastávek. Na ní sice nikdo přepravy chtivý nečekal, ale dva lidé měli tu drzost, že potřebovali ven. U zadních dveří bylo stále dost plno, tak aby mohli vystoupit, muselo jim pár jiných uhnout. Tedy uvolnit místo. Ale kam? No samozřejmě, že ven, tak se to přece běžně dělá. Pár jich vyskočí, nechá vystoupit potřebné a pak zase rychle naskočí zpátky, aby moc nezdržovali.

A právě v tomhle byl kámen úrazu. Mistr za volantem nechal ochotně vylézt lidičky místo uvolňující a lidičky skutečně vystupující, ale... Ale pak najednou zmáčknul puntík, dveře se začaly zavírat a ti, kteří se chtěli vrátit dovnitř, zůstali venku nahraní. Tedy abych byl přesný, málem zůstali venku, nakonec se za násilného držení dveří asi deseti rukama a za hlasité nelibosti šoféra dostali zpátky do busu, aby mohli zdárně dojet až na konečnou. Tam celá pohádka skončila a slisovaný dav opustil ten polední spoj, jedoucí z Poděbrad do Prahy na Černý Most.

***

Nu což, nerad se opakuji, ale říct to musím. Drtivá většina těchhle řidičů a řidiček MHD jsou fajn lidé. S těmi, co brázdí silnici mezi Poděbrady a Prahou, jezdím už bratru patnáct let a s některými z nich se jako většina ostatních cestujících tak trochu znám. Ráno i večer si rádi s úsměvem popřejeme dobrý den, prohodíme pár slov o fotbale nebo o počasí a vystupujeme-li na konečné předními u řidiče (tam se to smí), zazní mezi námi ono pověstné: „na shledanou, mějte se fajn.“

Chápu, že ten nedělní polední šofér měl možná víc starostí, než by se mohlo na první pohled zdát. Třeba se pohádal s manželkou, snad jeho oblíbený mančaft prošvihnul tutovku, co já vím, každý z nás dovede být občas nervózní. Ale ať už to bylo jakkoli, jedno bych mu rád vzkázal.

Chci mu říct, aby se k nám cestujícím choval normálně po lidsku a podle šoférských regulí. Jinak totiž dělá ostudu nejen sám sobě, ale hlavně celé té partičce svých soukmenovců. Ono se pak klidně může stát, že je někdo z méně tolerantních cestujících vezme šmahem a začne o nich prohlašovat, že jsou to všichni banda nelidů, kteří si pletou cestující s dobytkem. A to by přece bylo ke všem těm jeho fajnovým kolegům a kolegyním ošklivě nefér a nespravedlivé, co myslíte?

Autor: Jan Pražák | úterý 20.8.2019 14:33 | karma článku: 21.77 | přečteno: 699x

Další články blogera

Jan Pražák

Vyhozený kocourek

Příběh kocourka Filíska měl hodně smutný začátek, nadějné pokračování a nyní zůstává s otevřeným koncem. Než se však k němu dostaneme, podívejme se na krátkou reportáž z umísťovací výstavy, která se uskutečnila v neděli v Kyjích.

16.9.2019 v 21:06 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 191 | Diskuse

Jan Pražák

Milostná epizoda dvou žen

Děti vylétly z hnízda a Roman s Hedvikou se mohli začít víc věnovat svým koníčkům. Část dovolené trávili odděleně, on žil tenisem a ona poznáváním cizích krajů. Oběma to tak naprosto vyhovovalo, až jednou...

14.9.2019 v 18:09 | Karma článku: 20.13 | Přečteno: 984 | Diskuse

Jan Pražák

Manželská hádka

Hádka? No, spíš než hádka jen takový běžný rozhovor, který zná snad každý, kdo žije v partnerském vztahu. Chápu, že bych se neměl plést do cizích věcí, ale nedá mi to a maličko poodhalím oponu Archibaldova a Celestýnina soukromí.

13.9.2019 v 14:21 | Karma článku: 19.01 | Přečteno: 533 | Diskuse

Jan Pražák

Kočkaři srdcaři, pomozte potřebným

Nikdy jsem netušil, že budu vyťukávat článek z mobilu. Leč člověk míní, panbůh mění, odjel jsem bez techniky na dovolenou s tím, že si odpočinu úplně od všeho. A pak najednou přišla prosba o pomoc, kterou prostě nelze odmítnout.

7.9.2019 v 17:37 | Karma článku: 24.76 | Přečteno: 536 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Adam Chadima

Znakem vyspělé společnosti je (mimojiné) svoboda

O tom, že vyspělá společnost se vyznačuje větší mírou svobody jedinců, o nemožnosti dosáhnutí absolutní svobody a závěrem také o EU.

16.9.2019 v 22:50 | Karma článku: 5.94 | Přečteno: 80 | Diskuse

Alena Kulhavá

Mají mít děti ve škole o přestávce plnou svobodu na mobilech i chodbách? Odborníci různých

oblastí života s dětmi i mladými dospělými odpovídají na pět otázek týkající se tohoto tématu. Výzva pro současnou dobu najít zdravou rovnováhu v rámci zdravého rozumu i vnímání reality.

16.9.2019 v 22:21 | Karma článku: 5.54 | Přečteno: 87 |

Jaroslav Herda

Naučíme se od Izraele zabíjet efektivně a moudře?

Po třiceti letech cenných zkušeností Izraele a našich zkušeností s finančně nákladnými a pochybnými válečnými operacemi by nebylo pozdě. Právě naopak. Naši ministři drahé války byli nedávno v plné polní.

16.9.2019 v 21:31 | Karma článku: 12.69 | Přečteno: 169 | Diskuse

Václav Dlouhý

Timati, Beslan a motýle, aneb na co Sputnik zapoměl

V poslední době nějak moc nesleduji co se u nás děje. Zaregistroval jsem křišťálově čistého Bureše, že už křišťálově čistější být nemůže, ale sleduji spíš Runet , než ho Putin zakáže. To abych věděl co nás tu čeká.

16.9.2019 v 20:24 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 179 | Diskuse

Marek Trizuljak

Hrobé technické rozmach na Hané

Hanácky dialóge. Neni nad to, kdež chetré Hanák přemuže kózla chetryho telefóno. To je ščastné jak malé klok na řetizkovym kolotočo kdež só hode.

16.9.2019 v 20:23 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 118 | Diskuse
VIP
Počet článků 1571 Celková karma 27.31 Průměrná čtenost 1157


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.

Najdete na iDNES.cz