Ta hospoda byla fakt mizerná

3. 01. 2019 14:33:59
Kritizovat konkrétní podnik je povoleno, klidně ho tady můžete rozcupovat na tisíc kousků. Chválit nikoli, dopustili byste se nepovolené reklamy a článek by to nejspíš nepřežil. Takže to zkusíme maličko jinak.

Ale začněme pěkně od začátku, abych nevytrhoval z kontextu, na to jsou lepší odborníci. Vánoce kromě duchovního rozměru znamenají úklid, vaření, pečení, zdobení, shánění, hoštění žroutů a tak dál, prostě starostí a práce nad hlavu. Co vám mám povídat, určitě to znáte sami. Takže by to taky chtělo nechat si pohostit tělo od někoho jiného. Tahle příležitost se nám s manželkou naskytla na Boží hod vánoční mezi štědrovečerním a svatoštěpánským rumrejem. Rozhodli jsme se, že si na pořádný oběd zajedeme do pořádné hospody. Nikoli zajdeme, ale zajedeme, protože v naší vesnici není žádná pořádná hospoda, kde by se člověk dočkal pořádného božohódového oběda.

Nejdřív jsme se vypravili do Čelákovic k Bohuslavům. Máme s nimi sice celkem dobré zkušenosti a dle internetu měli mít ten den otevřeno, ale opak byl pravdou. Nekompromisně zavřeno. Proběhli jsme celé čelákovické centrum, čítající asi čtyři nebo pět hospod různého charakteru a kvality, ale všude to bylo stejné. Čelákovičtí zřejmě ctí teorii: „O Vánocích nemáš co vysedávat po hospodách, hezky si dlabej doma, člověče.“ Úplně stejně jsme dopadli i v nedalekém Mochově a už nás to přestalo bavit. Takže telefon do pivovaru v Kostelci nad Černými Lesy, který jsme už taky párkrát navštívili a nebylo to tam špatné. Prý mají otevřeno a rezervace netřeba. Otočili jsme tedy kola našeho auta kosteleckým směrem, což byl průšvih, to si teda poslechněte.

Zaprvé jsme zabloudili v Českém Brodě. Šlendrián, nic jiného, každá správná hospoda má mít ukazatele v okruhu několika kilometrů. Co, hospoda, pivovar, tím spíš. Další malér nastal hned po zaparkování. V Kostelci byl takový ledový vichr, že nám málem urval dvířka od auta a za těch pár kroků mi stačily zmrznout uši, protože mi odnesl pevně naraženého kulicha. Copak se majitel nemohl domluvit se svatým Petrem, aby mu tam udělal u pivovaru hezky? Dneska se přece může domluvit každý s každým, zvlášť, když ho nějak fikaně zamotivuje.

V hospodě nám servírka předložila jídelní lístek, že jsme jí ho chtěli hodit pod nohy, otočit se a hned zase vypadnout. No, řekněte sami, dokázali byste si vybrat z několika stránek hustě popsaných samými lahůdkami, dokonce za rozumnou cenu? Nakonec jsme tam přece jen zůstali, měli jsme hlad a nechtělo se nám s prázdnými žaludky zpátky do toho vichru. A to byla chyba.

Manželka si objednala kachnu s červeným zelím a variací knedlíků, já pečená vepřová žebra. No prostě Sodoma, Gomora, a nebo minimálně způsob, jak si přivodit žlučníkový záchvat. Manželka k tomu to jejich místní pivo, jmenuje se Černá svině. Představte si, jak jedna bílá žena (servírka) nese druhé bílé ženě (mojí manželce) Černou svini. Jasná urážka z genderového i rasistického pohledu, prostě skandál, který se nedal zachránit ani tím, že jsem si nechal donést genderově i rasisticky korektní světlé nealkoholické pivo.

Porce byly tak obrovské a tak chutné, že šlo ze strany pivovarské hospody o jasný pokus o újmu na zdraví. Kdyby se toho ujal nějaký šikovný právník, klidně by z nich za to vytřískal majlant. Ta křenová pasta k žebrům, která asi viděla křen jenom z rychlíku, byla jen trapným pokusem, jak zachránit situaci. Zastírací manévr, kterým se stejně nedalo nic zastřít, protože ho pokazili křupavými okurčičkami, beraními rohy, nakládanou feferonkou a nemravně velnou dávkou hořčice. O překvapivé čerstvosti chleba o čtvrtém volném dni v řadě bych se snad ani radši neměl zmiňovat, abych jim ještě víc nepřitížil.

No a na závěr tomu nasadili korunu. Prodali nám to jejich pivo s sebou, abych i já po návratu domů mohl společně s manželkou urážet menšiny konzumací Černé svině. A to už ani nemluvím o tom, že nás v té hospodě tak přecpali, až jsme večer na návštěvě hrubě uráželi sousedy opakovaným odmítáním nabízeného pohoštění.

Takže abych to sečetl a podtrhnul. Jestli vás někdy napadne navštívit pivovarskou hospodu v Kostelci nad černými Lesy, tak na to zase honem rychle zapomeňte. Než, abyste riskovali zdravotní potíže z přežrání, kocovinu z toho jejich piva a pletky se zákonem kvůli diskriminaci, radši udělejte něco užitečnějšího. Vyrazte v pořádném ledovém vichru na okružní cestu po zavřených hospodách. Když si na to zvolíte ten správný den, určitě jich najdete všude spoustu jako v těch Čelákovicích nebo v Mochově. Pohybem, střízlivostí, chladem a hladem utužíte své zdraví a navíc budete mít dobrý pocit, že jste se kvůli bůhvíjaké pochybné hospodě nenechali zlákat k nekorektnímu jednání. A ještě jako bonus dostanete večer u sousedů pochvalu za to, jak jste jim pěkně vyplenili zásoby jídla na celý týden.

PS: Možná si teď řeknete, že tady pěju ódy na obžerství a dočista zapomínám na duchovní rozměr Vánoc. Jenomže tahle strašná věc v příšerné hospodě se nám stala v den, který se jmenuje Boží hod vánoční, tedy chvíle, kdy samotný Pánbůh hodoval. No řekněte sami, vy byste nechtěli hodovat, kdyby se vám den před tím narodil syn?

Autor: Jan Pražák | čtvrtek 3.1.2019 14:33 | karma článku: 34.00 | přečteno: 1458x

Další články blogera

Jan Pražák

Bez podprsenky, ve vytahaným triku a v teplákách

„Honzo, tobě to můžu říct, ty se mi nebudeš smát.“ Pravila Maruška, když jsem se jí včera zeptal, proč se nad kafem a větrníkem tak hezky nakrucuje a natřásá hrudníkem. Tiše jsem přikývnul a čekal, co z ní vypadne.

17.1.2019 v 14:05 | Karma článku: 39.22 | Přečteno: 5653 | Diskuse

Jan Pražák

Pořádně se vysprchuj, ať mi v posteli hezky voníš

Říkává Eva svým zákazníkům. Ještě předtím je však ve své suterénní garsonce s hranou účastí vyzpovídá. Pár otázkami z nich dostane, jestli jsou ženatí, jak často střídají holky z erotických podniků a jestli mají hluboko do kapsy.

14.1.2019 v 14:21 | Karma článku: 27.38 | Přečteno: 2010 | Diskuse

Jan Pražák

Máme se bát Huawei?

Též mám doma Huawei. Je to taková chytrá krabička, co do ní vede pár drátů a ona se postará, abych měl internetovej signál po celým baráku. Když se začalo říkat, jak je Huawei nebezpečnej, tak jsem z toho začal bejt celej hujavej.

12.1.2019 v 14:42 | Karma článku: 30.34 | Přečteno: 742 | Diskuse

Jan Pražák

Jak jsem si vydělal na pivo vlastním tělem

Uprostřed devadesátých let minulého století jsme s kolegy odjeli na týdenní školení do malé vesničky na dolním toku řeky Sázavy, kousek od Čerčan. Do odpoledne jsme vstřebávali vědomosti, poté v podvečer vyrazili za zábavou.

9.1.2019 v 21:06 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 769 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Klenorová

Tenkrát na veterině

"Co je Čertovi?" sondovaly jsme opatrně, on se tak nejmenoval pro nic za nic. Ne, že bychom paní Novákovou neměly rády, ale když volala, aby se objednala, nějak to vždycky vyšlo na čas, kdy ordinovala druhá skvadra.

19.1.2019 v 18:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Pavel Nitka

Ráno bude hmlisto, popoludní tak isto a v noci bude tma...

Denní teploty se budou pohybovat od mínus patnácti do plus třiceti stupňů, někde bude pršet a někde bude sucho. A někde možná napadne až tři sta centimetrů čerstvého sněhu. A kde nenapadne, tam můžete očekávat mírné zemětřesení.

19.1.2019 v 18:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Tadeáš Firla

Co znamená, přijímat bez podmínek?

Je to úžasné, jak Kristus přitahuje lidí "pochybné" pověsti a církev je nedokáže často přijmout, někdy dokonce odpuzuje, nebo odsuzuje, nedokáže naslouchat. Co s tím? Nemám žádný návod, jen reflexi na toho, kdo hledá.

19.1.2019 v 14:04 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 248 |

Jaroslav Kvapil

Proč se mluví jen o Janu Palachovi?

Do titulku jsem si půjčil otázku z blogu jiného autora, ač si myslím, že slůvko „jen“ do ní nepatří. Ten dotaz mi totiž připadá velmi naivní, ale možná je naopak prohnaný, neboť otevírá prostor k různým demagogickým spekulacím.

19.1.2019 v 13:24 | Karma článku: 11.80 | Přečteno: 409 | Diskuse

Michal Pohanka

Zhubnu a konečně si koupím erotické trenky

V poslední době mě zaujaly poutavé články o exotických problémech paní Kateriny Kaltsogianni. Pokusil jsem se vcítit do její bolestivé situace a svým vyprávěním snad pomohu zmírnit trýzeň všem podobně postiženým.

19.1.2019 v 11:00 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 587 | Diskuse
VIP
Počet článků 1486 Celková karma 31.12 Průměrná čtenost 1122


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.

Najdete na iDNES.cz