Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kterak chlípný Franta Vonásek k semetrice přišel

10. 08. 2018 20:02:10
„Dobrej den, paninko, tady je Franta Vonásek z OPBH, máte doma pana manžela?“ Franta byl hroznej kanec. Totiž obrovský milovník žen a měl důmyslně propracovaný systém, jak si s nimi užívat.

Psala se sedmdesátá léta minulého století, kdy řemeslník byl pan někdo a pokud s ním chtěli lidé vyjít, museli si ho předcházet. V těch dobách se ve spoustě starých bytů předělávaly elektrické rozvody ze 120 na 220 voltů a právě na této změně postavil Franta svůj systém. Měl za sebou elektrotechnickou průmyslovku, po jejímž absolvování nastoupil na vejšku a zatímco jeho spolužáci chodili na přednášky, Franta se věnoval svému koníčku.

Vždycky si otevřel telefonní seznam a vyhledal nějakou ženu, bydlící na adrese, kde ještě bylo 120 voltů. Vytočil příslušné číslo a když se mu ozval mužský hlas, okamžitě zavěsil. Pokud se ohlásila žena, tak se nejprve slušně představil: „Dobrej den, paninko, tady je Franta Vonásek z OPBH, máte doma pana manžela?“

Byl-li manžel, případně bratr, otec nebo jiný mužský příslušník domácnosti aktuálně k dispozici, Franta také zavěsil. Pokud mu však tázaná odpověděla „a nestačila bych vám já?“ nebo „manžel? Toho už dávno nemám,“ případně „ale já jsem svobodná,“ začal rozehrávat první tahy své nové partie.

„Budeme vám předělávat elektriku na 220 voltů, pozejtří v devět hodin si to k vám přijdu proměřit.“

Elektrikáři z OPBH nebylo radno odporovat, dokonce ani smlouvání o čase nepřipadalo v úvahu. Co kdyby se urazil a nepřišel, až ho bude opravdu potřeba. Franta úmyslně volil hodinu, kdy budou případné děti ve škole a eventuální další dospělí v práci. A milé panince nezbylo než kývnout a vzít si na to volno.

V inkriminovaný den Franta oblékl montérky, nahodil na rameno elektrikářskou brašnu a dal si trochu na čas, dorazit s půlhodinovým zpožděním považoval za řemeslnický bontón. Dlužno mu přičíst k dobru, že ohledně žen nebyl vybíravý a byl ochoten obšťastnit prakticky jakoukoli příslušnici něžného pohlaví.

„Dobrej den, paninko, tak jsem tady na ten proud, kde máte rozvodnou skříň?“ Slušně pozdravil ve dveřích.

„Rozvo... co?“

Někdy se ukázalo, že je v bytě přítomná ještě nějaká další osoba. V takovém případě Franta jen formálně pošťoural zkoušečkou pár zásuvek a skládacím metrem změřil skříňku s pojistkami. Pak si nechal uvařit kafe, přikousl nabízený domácí koláč a se slovy „tak u vás je to v pořádku, my se vám za měsíc zase ozveme,“ se odporoučel. Dotaz, jestli je potřeba něco podepsat odmávnul suchým sdělením, že si zapomněl lejstra v kanceláři.

Pokud však seznal, že má volné pole pro svůj plán, udělal velkou rošádu a pokračoval přímým útokem na královnu.

Otevřel skříňku s pojistkami, chvíli tam něco kutil s měřákem a šroubovákem a nahlas si jakoby pro sebe bručel „hm, to je špatný, to bude velkej problém.“

Paninku jeho bručení znepokojilo, znejistěla a přispěchala s otázkou, jestli je všechno v pořádku. Nebylo. Franta jen zakroutil hlavou, přešel k nejbližší zásuvce, rozmontoval ji, prohlídnul vodiče a zabručel: „Nojo, já si to myslel. Paninko, je to špatný, máte to tady celý zpuchřelý. Budu potřebovat husí krk, abych to spravil.“ Načež odmítl nabídku, že mu paninka podá mražené kuřecí krky z lednice a prohlásil, že jde důležitý elektroinstalační materiál.

„A byl byste tak hodný a tím elektrokrkem mi to opravil?“

Franta se zasmušil: „Moc rád paninko, ale já ho nemám. Na dílně nám došly, mají přijít až za měsíc a já vás do tý doby musím odpojit. Bez něj by vás to mohlo kopnout a já bych měl průšvih, že jsem to věděl a nechal zapnutý.“

Měsíc bez proudu! Jak budu prát a žehlit? A jak luxovat? To si mají děti večer dělat úkoly při svíčkách, když se teď tak brzo stmívá? Paninka začala lomit rukama a v duchu počítat, jak velký úplatek musí teď tomu hodnému panu elektrikáři dát, aby odněkud zázračně vyčaroval nějaký poslední husí krk. Odvážnější dámy se rovnou zeptaly na částku, ty stydlivější začaly hrabat v kabelce a nenápadně šermovat Frantovi před očima šrajtoflí.

„Ale ne, paninko, peníze si od vás nemůžu vzít. Kousek husího krku tady sice s sebou mám, ale to je poslední a mám ho pro pana předsedu.“ Předseda bylo zaklínadlo, které v panince vzbudilo jistotu, že ten poslední kýžený krk je určený pro nějakého potentáta a ona ho v žádném případě nemůže dostat. A tak se snažila získat čas, podala Frantovi z lednice vychlazenou dvanáctku a její mozek se rozběhl na plné obrátky.

Franta se posadil za kuchyňský stůl, dlouze se napil dvanáctky, podíval se panince přímo do očí a pomalu spustil: „Však já vím, ten měsíc bez proudu to budete mít těžký. Přitom jste taková milá a pěkná ženská, moc mě to kvůli vám mrzí.“ Udělal dramatickou pauzu a pak s vážnou tváří dodal: „No, ale že jste to vy, jedno řešení bych možná měl.“

Paninka s vidinou odvrácení katastrofy bezproudí doširoka otevřela oči a prosebně pohlédla na toho skvělého muže, který má její osud ve svých rukou.

Franta ohlásil garde a dal si záležet, aby to vyznělo, že kvůli panince riskuje vlastní život: „Tak dobrá, dám vám tam ten husí krk pro pana předsedu a budu doufat, že mě kvůli tomu nevyhodí z práce.“ Načež udělal zcela jasný a nezaměnitelný pohyb rukama směrem k paninčinu hrudnímu koši.

Teď nastala rozhodující chvíle. Občas dostal facku, jindy se paninka spokojila se slovní inzultací. V takovém případě prostopášný řemeslník rychle sbalil fidlátka a vypadl z bytu i se svou elektrikářskou brašnou.

Pokud však narazil na paninku, která se mu byla ochotná odvděčit za záchranu před měsíčním bezproudím svým vlastním tělem, Franta vyhrál svou partii a dosáhl kýženého cíle. Po milostném aktu vytáhl z brašny ten vzácný husí krk, odřezal několik malých kousků, aby je (zcela zbytečně) navlékl na vodiče ve skříňce s pojistkami. Ve dveřích poté přislíbil panince, že osobně dohlédne na bezproblémový převod ze 120 na 220 voltů, rozloučil se a ... a už se neozval.

Jestli vás zajímá jak to nakonec se studentem alias elektrikářem Frantou Vonáskem dopadlo, tak vězte, že i pro něj platilo přísloví „s čím kdo zachází, s tím také schází.“

Jedné rozvedené panince se dvěma dětmi to celé přišlo nějaké divné. Když se šel Franta po aktu opláchnout do koupelny, koukla mu do občanky v kalhotách, kterou si ten chytrák vzal s sebou. Nechala ho krátký čas uležet a pak na něj sehrála scénu, že on je podvodník a ona je s ním těhotná. Dala mu na vybranou, buď obrovskej průser nebo svatba.

Frantovi nastaly těžké časy. Rupnul u zkoušek a ze školy ho vyhodili. Oženil se s paninkou, stal se z něj manžel podpantoflák. Vyfasoval její dvě děti a ještě jedno (prý) svoje, které se narodilo po nezvykle krátkém těhotenství. Nastoupil do práce, shodou okolností se z něj tentokrát skutečně stal elektrikář u OPBH. Ale další milostné partie s dámami v jejich bytech už nerozehrával. Při představě, že by mu na to mohla ta jeho semetrika přijít, ho definitivně přešla chuť.

Autor: Jan Pražák | pátek 10.8.2018 20:02 | karma článku: 26.84 | přečteno: 1055x


Další články blogera

Jan Pražák

Ošklivá Miriam

Narodila jsem se jako poslední z vrhu čtyř koťat, prý o mně tehdy říkali, že jsem nejslabší a ošklivá. Na rozdíl od svých sourozenců jsem měla šedobílý jakoby špinavý kožíšek a trochu křivou tlamičku. A tak mě chtěli utopit.

18.8.2018 v 15:09 | Karma článku: 29.93 | Přečteno: 639 | Diskuse

Jan Pražák

Je opravdu výhodnější být mužem než ženou?

Některé ženy se často a rády ohánějí tvrzením, jak to mají proti nám chlapům v životě těžké. Nevěřím tomu a jako důkaz přináším pár srovnání z mužského a ženského života.

15.8.2018 v 20:03 | Karma článku: 24.22 | Přečteno: 901 | Diskuse

Jan Pražák

Objev dalšího doposud neznámého vynálezu Járy Cimrmana

Materiály, které detailně popisovaly první pivovod nejen v Čechách, ale i na celém světě, objevil můj tajný investigativní zpravodaj čirou náhodou v jednom nejmenovaném jihočeském městečku.

12.8.2018 v 20:20 | Karma článku: 27.02 | Přečteno: 1887 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

František Skopal

Nemravnost - zákeřný jed, který otravuje naši osobnost

Nemravnost je jako kapka jedu ve sklenici dobrého vína. A přestože může jít o víno vynikajícího ročníku, přestože může lahodně chutnat, nepatrná kapka jedu v něm nás otráví.

19.8.2018 v 13:25 | Karma článku: 10.26 | Přečteno: 444 | Diskuse

Dáša Stárková

Můj přítel se stal obětí zločinu z nenávisti - homofobie

Minulý týden proběhla Pride Prague. Ač se tento pochod u nás setkává se smíšenými reakcemi, obešel se, pokud vím, bez větších incidentů. Mám přátele gaye, registrované partnery, žijící v Londýně a toto se přihodilo jednou z nich.

19.8.2018 v 12:59 | Karma článku: 19.58 | Přečteno: 1135 | Diskuse

Aleš Szabó

Červenými trenkami uctít 50 výročí ruské okupace? 2

To opravdu může udělat pouze hlupec a stejně tak prohlašovat, že naším stínovým prezidentem je Andrej Kiska.

19.8.2018 v 12:12 | Karma článku: 26.35 | Přečteno: 520 | Diskuse

Pavla Kolářová

Trhněte si...

Tak schválně: kolikrát týdně vás někdo pošle někam a nemyslí tím na poštu? Kolikrát denně slyšíte slůvka, která by se ve slušné společnosti měla spíše vypípat a ne říkat na plnou hubu? No statistiky si nedělám, ale je to celkem...

19.8.2018 v 8:49 | Karma článku: 13.39 | Přečteno: 330 | Diskuse

Olča Vodová

Když se ztrácí vodní zrcadlo (nekorektní)

když chybí skála která nalomí a odrazem vrátí vyřčené myšlenky aby mohly žít když teploty a rosný bod tančí čardáš

18.8.2018 v 23:14 | Karma článku: 8.05 | Přečteno: 255 | Diskuse
VIP
Počet článků 1418 Celková karma 27.99 Průměrná čtenost 1080


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.

Najdete na iDNES.cz