Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mohou homosexuální páry poskytnout dětem dobrou výchovu?

11. 07. 2018 14:08:20
Vezměme to od tradičního a dnes už celkem přežitého rodinného modelu. Muž chodí do práce a zajišťuje obživu rodiny. Žena je v domácnosti, rodí jedno dítě za druhým, vaří, pere, uklízí a stará se o manžela i potomstvo.

Doba se změnila a tradiční rodinný model odvál čas. Dneska už by byla jen málokterá ženská ochotná sedět celý život doma, poskakovat okolo dětských prdelek a přitom poslouchat svého chlapa. Ale i kdyby k tomu nakrásně ochotná byla a kdyby ji takový způsob života naplňoval, jen stěží by našla partnera, který by celou rodinu uživil z jednoho platu. Ano, výjimky by se našly, ale je jich jako šafránu.

Takže dneska se musí činit oba rodiče, dítě je drahá záležitost a jsou-li navíc nějaké půjčky, neřku-li hypotéka, taktak vše utáhnou ze dvou platů. Nastává tedy klasický každodenní kolotoč, ráno honem vypravit (a dopravit) děti do školky či školy, šupaj do práce, pak telefony koho dnes šéf dýl zdrží a kdo může děti vyzvednout. Pak, úkoly, kroužky, domácnost a tak dál, najednou je skoro půlnoc a rodiče padnou do postele jak podťatí. Další den znovu to samé, co vám mám povídat, však to nejspíš znáte sami.

Nicméně i přesto určitý rozdíl mezi mužem a ženou, tedy tátou a mámou v přístupu k dětem a jejich výchově přetrval dodnes. Mámy bývají zpravidla těmi pečlivými a ustaranými pečovatelkami, které v každém dětském zakašlání spatřují přicházející nemoc. Při kdejakém drobném zazlobení mají tendenci své ratolesti napomínat, v opačném případě hned chválí. V každé trochu odvážnější aktivitě vidí nebezpečí, které by mohlo dítěti ublížit, a tudíž preferují klidnější činnosti.

Taťkové naproti tomu nad prvním zakašláním mávnou rukou, pokud ho vůbec zaregistrují. Jakmile je však dítěti něco opravdu vážného, jsou schopni ve tři ráno odnést potomka na vlastních rukou přes půlku města tam, kde mu bude pomoženo. Drobné prohřešky svého synka nebo dcerky zůstávají pod prahem jejich naštvání, avšak jakmile potomek vyvede nějakou větší lumpárnu, bouchnou pěstí do stolu a začnou konat. Na druhou stranu jsou však se svými dětmi ochotni podnikat i taková dobrodružství, při kterých mamky obracejí oči v sloup a říkají si, proč radši nezůstaly doma, aby se na to nemusely koukat.

Samozřejmě to takto nefunguje úplně všude, v některých rodinách to může být postavené nějak jinak, případně právě naopak. Nicméně tyto rozdílné přístupy mužů a žen k dítěti jsou dle mého názoru přirozené a prospěšné, protože přispívají k bohatosti rozvoje dětské duše i těla. Navíc se vzájemně doplňují a nutí dítě přemýšlet, co si kdy může či nesmí dovolit, respektive co může či nemůže očekávat a prožít. Dítě se pak jednou těší na chvíle s mámou, podruhé s tátou a potřetí dohromady s oběma rodiči.

Nyní už zpět k hlavnímu tématu. Jest otázkou, jestli by homosexuální páry byly schopné poskytovat svým adoptovaným potomkům takto přirozeně diferencovanou výchovu. Pokud vím, tak v takových párech obvykle jeden do určité míry přebírá roli „muže“ a druhý roli „ženy.“ Může tedy muž, který je v páru „ženou“ a naopak žena, která je v páru „mužem“ fungovat jako ten (ta?) zdánlivě opatrnější a zdánlivě méně odvážná, a naopak? Nevím, asi to nelze zobecnit, nicméně lze předpokládat, že v konkrétních případech ano. V homosexualitě hrají významnou roli hormony, které určují, zda se ten a ten jedinec cítí mužem nebo ženou bez ohledu na jeho skutečné pohlaví. Pak tedy možná může, opět bez ohledu na skutečné pohlaví, vnímat výchovu potomka z pozice otce nebo matky.

Ano, je to pro mnohé z nás a nakonec i pro mě samotného dost obtížně představitelný model. Přiznám se, že ač se považuji za tolerantního člověka, váhám. Váhám nikoli v odpovědi na otázku, jak se k tomu postavit legislativně, ale v odpovědi na otázku, jestli by to v praxi fungovalo a přineslo dítěti dobrou výchovu.

Zřejmě to bude o lidech, o jednotlivcích, jako ostatně v životě ve všem. Mám mezi svými přáteli pár homosexuálů, kteří jsou zodpovědnými a pozitivními lidmi a dokážu si představit, že někteří z nich by to navzdory přežívajícím předsudkům ve společnosti mohli zvládnout. Na rozdíl od těch, kterým se poněkud hanlivě a celkem trefně říká teplouši, jejichž jedinou starostí je dát svému okolí najevo, že jsou něčím víc než všichni ostatní.

Závěrem si dovolím jednu zcela hypotetickou otázku. Kdybyste se měli znovu narodit a mohli si zvolit, jestli vašimi rodiči budou dva heterosexuální alkoholici nebo dva zodpovědní homosexuálové, jak byste se rozhodli? Za sebe mohu říct, že pokud bych neměl žádnou další možnost, nejspíš bych volil to druhé.


PS pro odlehčení:

Při prohlídce jednoho nejmenovaného hradu (abych nedělal reklamu) se nás průvodkyně zeptala, jestli si myslíme, že ten růžový tvor je pan drak nebo paní draková.

„Draková, draková, draková,“ odpovídali jsme sborem.

„Omyl,“ opravila nás průvodkyně, „je to drak. Jmenuje se Bukvičák a všechny zdejší paní drakové ho milují. Vždy jim dobře poradí, co si mají vzít na sebe, jak plivat oheň a dštít síru, aby jim to slušelo co nejvíc. A žádná z nich se nemusí bát, že by ji sexuálně obtěžoval.“

Autor: Jan Pražák | středa 11.7.2018 14:08 | karma článku: 28.53 | přečteno: 3289x


Další články blogera

Jan Pražák

Jak se baví dámy v nejlepších létech

Úplně obyčejná hospoda v centru dvacetitisícového města. Pondělní večer, vcházíme s manželkou dovnitř. U baru sedí pár štamgastů, jeden stůl má cedulku „reserved,“ u dalšího se baví skupinka hostů.

18.9.2018 v 20:23 | Karma článku: 30.74 | Přečteno: 1729 | Diskuse

Jan Pražák

Rózka vypráví - praštění dvounožci

„Nejsou ti naši noví dvojnožci tak trochu na hlavu?“ Zeptal se mě poněkud znechuceně Santík hned po nastěhování do našeho nového domova. A prudce zahrabal v bedýnce, až se stelivo rozlétlo po celé koupelně.

16.9.2018 v 17:43 | Karma článku: 19.81 | Přečteno: 334 | Diskuse

Jan Pražák

Dokud se neusmíříš se svým soupeřem, tak s tebou nebudu spát

Tato ukázka ženské rafinovanosti je hlavní myšlenkou antické komedie Lysistrate od řeckého dramatika Aristofana. V ní se dohodly manželky znesvářených mužů, že jim budou odpírat sex, dokud spolu nepřestanou válčit.

7.9.2018 v 21:33 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 762 | Diskuse

Jan Pražák

Jak postarší manžel civěl žebračce do výstřihu

Pizzerie na předměstí kousek od nádraží byla onoho brzkého letního odpoledne poloprázdná. U jednoho stolku se hihňaly dvě sotva dospělé dívky nad sklenicemi aperolu, u dalšího obědval párek postarších manželů. A pak přišel on.

6.9.2018 v 13:39 | Karma článku: 32.86 | Přečteno: 1621 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Irena Fuchsová

Kandidát za lidský póvl

Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Je to pravda. Když dva jsou totéž, tedy dva bývalí členové strany, také nejsou totéž. Jeden z nich je lidský póvl, a druhý je předseda hnutí, za které v Kolíně kandiduje Martin Herman.

19.9.2018 v 15:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Vilém Ravek

V hlavě se mi začalo hádat mé ego, superego a id. Freude pomoz mi!

Sotva nám „nervákům“ přestala hrozit síťová lůžka, ničí nás sociální sítě. Když se s nikým nemohu hádat, hádám se sám se sebou.

19.9.2018 v 15:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 7 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Já těm Američanům opravdu nerozumím…

Nejen tím, že nevládnu angličtinou, ale hlavně tím, co se z USA dostává dál do světa. Na jednu stranu v této zemi vzplálo hnutí, které muže všech barev nutí skoro ke studu, na stranu druhou tam zrovna „frčí“ polonahaté modelky...

19.9.2018 v 13:10 | Karma článku: 27.23 | Přečteno: 736 | Diskuse

Vlastimil Nesrsta

Přiznávám, byl jsem u toho taky

Rozpoutal jsem tady tento týden diskusi na téma účasti tatínků u porodu. Vyjádřil jsem názor, že to není vhodné a jsem rád, že i diskutující, kteří se mnou nesouhlasili, byli ke mně shovívavě laskaví. Tak se teď k něčemu přiznám.

19.9.2018 v 11:52 | Karma článku: 12.90 | Přečteno: 386 | Diskuse

Monika Plocová

Maminka je závislá

Chtěla bych se zeptat na svou maminku. Pije už minimálně 6 let. Není to o tom, že by byla každý den. Většinou začne v pátek a končí v úterý. V následující dny má hrozné kocoviny a je jí špatně.

19.9.2018 v 11:22 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 632 | Diskuse
VIP
Počet článků 1430 Celková karma 27.22 Průměrná čtenost 1085


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.

Najdete na iDNES.cz