Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mám prostě od pánbíčka boky jako skříň, jako skříň

18. 07. 2017 19:30:53
S tímto známým hitem na rtech vstoupila Maruška ke mně do kanceláře. Otočila se, a aby zdůraznila pravdivost svých slov, přivlnila se pozpátku ke mně. Snad mi to manželka odpustí, plácnout jsem si prostě musel.

„Nech toho, ty jeden,“ naoko se zamračila a zahrozila mi prstem. „A nezdržuj, jestli se do deseti minut nenapiju kafe, tak ti omdlím do náručí. To bych pak chtěla vidět, co by sis počal s takovou almarou.“

Zaskočit po práci na kafe jsme se s Maruškou domluvili už den předem. Vrátili se s Frantou z dovolené, určitě byla plná zážitků a nutně o ně potřebovala podělit. Ale že na mě zahraje takové divadlo, jsem nečekal.

Ke skříňovitosti boků Marušce sice ještě kousek chybí, ale rozdíl mezi nimi a pasem má výrazný a pozadí krásně vykroužené. Dobře ví, že právě tohle se mi na ní líbí, a tak mě občas provokuje. Ten letní třicetistupňový den přišla v lehoučkých šatech, které natěsno obepínaly její postavu.

Jenomže ne vždy dokázala Maruška brát sama sebe s takovým nadhledem. Jak mi kdysi vyprávěla, už ve školních létech se poněkud vymykala průměru a za svůj vzhled si vysloužila nejeden pošklebek od spolužáků. A taky spolužaček, ty prý dokázaly být ještě horší než kluci. Pokřikovaly na ni prdelatá Maruna, bachratý torpédo a řadu dalších veskrze nelichotivých oslovení, až se za svou postavu začala stydět. Se svým mindrákem bojovala se střídavými úspěchy a neúspěchy, a definitivně jí ho zbavil až Franta, její první a současný manžel. Holt správný chlap s dobrým vkusem, který potřebuje pořádnou ženskou, aby měl doma za co vzít.

Ale vraťme se do přítomnosti. Hubená servírka trubicovité postavy bez zjevných ženských zaoblení nahoře či dole před nás postavila dva šálky horké vonící kávy. Maruška si jen tak maličko usrkla, aby si nespálila rty a spustila.

„Celá středa nám propršela, však víš, že když na Šumavě začne, tak neví, kdy přestat. Na nějaké courání po hradech a zámcích jsme zrovna neměli chuť, do akvaparku jsem akorát nemohla, a tak jsme si chvíli po snídani skočili dolů na limonádu. Víš, v tom penzionu si ji dělají sami a je úžasná... Domácí limonádu asi nemáte, že ne?“ Otočila se na právě procházející servírku, ta jen omluvně zavrtěla hlavou.

„No a jak jsme ten olympský nektar ucucávali v té jejich místnosti pro všechny, přišly tam dvě malé holky, asi tak osm let. A já vyvalila oči, jedna vypadla nemlich jako já za mala, snad ještě o něco skříňovitější, představ si to. Ta druhá...“ Maruška chvíli pátrala po přiléhavém označení kamarádky dvojnice ze svého dětství, „no jasně, jako tady ta servírka, prostě taková nitěnka.“

Moje bokatá společnice na chvilku zmlkla, labužnicky si lokla kávy a úkosem pozorovala mladíka u vedlejšího stolku, který dychtivýma očima sledoval trubicovitou servírku. Mimoděk se shovívavě usmála a pak se vrátila ke svému povídání.

„Víš, v tu chvíli jsem si vzpomněla na to svoje dávné trápení a najednou mi bylo toho skříňkovitého děvčátka líto. Bylo jasné, že se s tou druhou ještě prakticky neznají a já se bála, aby se jí nezačala posmívat.“ V tu chvíli jsem se zmohl jen na tázavý pohled v naději, že na žádné úsměšky nedošlo.

Maruška zachytila mou obavu. „Neboj, ta Skříňka převzala iniciativu, vzala Nitěnku za ruku a jako že si budou kreslit křídami na zem, mají tam na to vyhrazený takový kout. Chvíli si malovaly nějaké kočičky a pejsky, ale to je brzy přestalo bavit. Potom Skříňka navrhla, že každá namaluje sama sebe, zazpívá krátkou písničku a ta druhá ji pak zazpívá s ní. Hned vzala křídu, nakreslila bachratou holčičku s dlouhými vlásky, postavila se a zvesela zanotovala ‚mám prostě od pánbíčka boky jako skříň, jako skříň.‘ Vlnila se přitom málem jako já před chvíli, jak jsi mě pak tak ošklivě plácnul.“ „Slibuju, že už to víckrát neudělám,“ špitl jsem kajícně, ale pochvaly se nedočkal, spíš naopak: „Neslibuj, co víš, že stejně nedodržíš.“ Nezbylo mi, než se opravit: „Víš, Maruško, myslím jako aspoň dneska.“

Maruška se vrátila k malé Skříňce a její kamarádce: „Nitěnka vyvalila očka, chvilku si zpívající a vlnící se Skříňku prohlížela a pak se k ní přidala. Ale moc jí to nešlo, bylo znát, že ve své hlavičce usilovně přemýšlí a za moment se ozvala ‚počkej, teď zase já.‘ Byla jsem fakt zvědavá, co asi vymyslela.“

Mladík u vedlejšího stolku právě dlouze konverzoval se servírkou, zdálo se, že se trochu osmělil a snažil se ji pozvat na rande.

„Počkej, Honzo, tohle si poslechni,“ přilákala Maruška moji pozornost zpátky. „Nitěnka vzala do ručky žlutou křídu a namalovala nudli nastojato s rukama, nohama a hlavou. Pak chvíli váhala, ukázala na sebe, začala drobně poskakovat na místě a spustila: ‚mám prostě od pánbíčka nohy jako kmín, jako kmín.‘ Skříňka se k ní zkoušela přidat, ale nešlo to, rozesmála se tak, že nedokázala chytit rytmus. Pak už se smály obě a najednou to vypadalo, jako by byly nejlepší kamarádky už od kočárků bez ohledů na nějaké kmíny nebo skříň.“

Čas se nachýlil a bylo třeba se zvednout. Pohledem jsme přivolali servírku, ta letmo jukla na hodinky a něco si špitla s mladíkem u vedlejšího stolku. Přišla nás zkasírovat a v očích měla zvláštní světlo očekávání čehosi příjemného. Maruška se kolem mě natěsno prosmýkla a já dostal obrovskou chuť si ještě jednou plácnout. Ale odolal jsem, něco jsem té své pokušitelce před chvilkou slíbil.

Cestou na metro se mi v mysli znovu vybavila ta známá písnička. Melodie byla stejná, ale slova úplně jiná: „Mám prostě doma od pánbíčka ženu jako květ, jako květ.“

Starší články o Marušce si můžete přečíst zde:

Tobě by v posteli nevadilo, že jsem tlustá?

Nevěrná

Autor: Jan Pražák | úterý 18.7.2017 19:30 | karma článku: 19.16 | přečteno: 1060x

Další články blogera

Jan Pražák

Též u nás mohou být migranti nebezpeční

Hluboce by se mýlil ten, kdo by se snažil tvrdit, že jsme v našem státě v bezpečí před lidmi, kteří k nám migrují z cizích zemí.

20.8.2017 v 16:45 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 785 | Diskuse

Jan Pražák

Miluji ji a nic s tím nenadělám

Miluji ji pro její krásu a vždy, když mě k sobě přijme, tak jsem šťastný. Je stále stejná a přitom pokaždé úplně jiná, plná tajemných zákoutí. Má po těle i pár šrámů, nad kterými mé srdce krvácí.

19.8.2017 v 21:01 | Karma článku: 18.24 | Přečteno: 430 | Diskuse

Jan Pražák

Ostnaté dráty na hranicích

Blíží se smutné výročí 21. srpna 1968, kdy na území tehdejšího Československa vtrhly armády vojsk Varšavské smlouvy v čele s armádou sovětskou, aby silou potlačily zdejší demokratizační proces.

18.8.2017 v 19:50 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 643 | Diskuse

Jan Pražák

Růžové pilulky na holčičky a modré na kluky

„Chcete si splnit dávný sen všech rodičů a zvolit pohlaví svých potomků? Kupte si Genderin!“ Těmito slovy nás bude již brzy vyzývat z billboardů, z televizních a z internetových reklam usměvavá tvář věhlasného profesora Moritese.

17.8.2017 v 17:47 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 365 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Existují v Evropě hranice?

Vstupem do Schengenu hranice sice zmizely, ale přesto člověk pozná, když přejede z jednoho státu do jiného-a nejen proto, že se změní nápisy. Jednou jsem vezla skupinu Amíků z Německa do Prahy a jejich vedoucí mě pěkně naštvala

20.8.2017 v 22:27 | Karma článku: 12.91 | Přečteno: 370 | Diskuse

Jan Tomášek

Žebrák - hrad a podhradí

Nedávno jsem psal o pražských hradech Václava IV a dnes si dovolím pozvat na malé zastavení na patrně nejoblíbenějším mimopražském hradě tohoto krále - totiž Žebráku. Pozornost bude ovšem zaměřena spíše na jeho podhradí.

20.8.2017 v 21:51 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 158 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Proč do tý politiky lez?

„No protože je nenažranej,“ vystřelí od boku každý, kdo vidí do Babiše jak do hubený kozy. A když přidáte otázku, proč podpora ANO setrvale atakuje hranici 30 %, no tak to je taky jednoduchý, protože lidi jsou blbí.

20.8.2017 v 17:34 | Karma článku: 25.17 | Přečteno: 683 | Diskuse

Jan Pražák

Též u nás mohou být migranti nebezpeční

Hluboce by se mýlil ten, kdo by se snažil tvrdit, že jsme v našem státě v bezpečí před lidmi, kteří k nám migrují z cizích zemí.

20.8.2017 v 16:45 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 786 | Diskuse

Markéta Vaculová

Jak být v mezilidské komunikaci přímý aneb asertivní komunikace v praxi sociálních služeb

Asertivita je součástí zdravé mezilidské komunikace. Znamená to nebýt v komunikaci pasivní, manipulativní nebo agresivní, ale být přímý a ohleduplný k druhým, se současným zachováním svých práv a svého názoru.

20.8.2017 v 16:08 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 209 | Diskuse
VIP
Počet článků 1235 Celková karma 24.36 Průměrná čtenost 1010


Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.